Genel

Vücudumuzun ne kadarı sudur? Temiz İçme Suyu İçin Tek Çözüm Arıtma Cihazları

Vücudumuzun ne kadarı sudur? Temiz İçme Suyu İçin Tek Çözüm Arıtma Cihazları

Bir bitki, hayvan veya mikroorganizma olsun su, doğada bulunan tüm canlıların hücre yapısının temelini oluşturan iki hidrojen (H2) ve bir oksijen (O) molekülünün birleşiminden oluşan kimyasal maddedir . Su, canlıların hayatta kalmaları ve hayatta kalmaları için en önemli öğelerden biridir. Yetişkin bir insan vücudunun yaklaşık% 60’ı ani. Bu 80 kg’lık bir kişinin vücudunda ortalama 48 kg’lık bir ağırlığa sahip olduğu anlamına gelir.

Başka bir deyişle, vücudumuz 2’de 3’tür (2/3). Vücuttaki su miktarı yaş, cinsiyet ve kiloya göre değişir ancak yaş arttıkça vücuttaki miktar orantılı olarak azalır. Yenidoğan bebeklerin bedenlerinde yetişkinlerden daha fazla varlığı vardır. Vücuttaki erkek bireyin miktarı kadınların miktarından fazladır. Vücuttaki suyun çoğu, vücudumuzu oluşturan hücrelerin yapısında bulunur. Bir diğer önemli nokta da hayati sıvımızdır.

Su ile kilo verilir mi?

6 önemli besin öğesinden biri olan bu değerli madde, proteinler, vitaminler ve yağlar gibi enerjik bir besin öğesi değildir. Su kalorisi yok. Bu nedenle, kilo önemsemez.

Su nedir, Vücudumuzdaki görevler nelerdir?

Vücudumuzun yolculuğunu en kısa ve en basit şekilde tarif edebiliriz: Su, yiyecek ve içecekler ağız yoluyla sindirim sistemimize götürülür. Sindirim sistemiyle birlikte alındığında, vücut bağırsaklardan ve kan dolaşımından emilir. Kanda tüm vücuda yayılır ve hücrelerin dokularına ulaşır. Dokulardaki hücrelerin yapısına giren su, hücredeki kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesi için uygun bir ortam sağlar. Hücrede kimyasal reaksiyonlar gerçekleştikten sonra hücrenin dışına çıkarak tekrar kan içine karışırlar.

Böbreklerden kan yoluyla getirilen su böbrekler tarafından temizlenir ve gerekli olduğu kadar vücutta tutulduğu fazla idrar deriden ve solunum yoluyla atılır. Kısacası, bahsettiğimiz su döngüsünün sadeliği, aslında muazzam kimyasal olayların çok karmaşık ve harika dengesidir. Vücudun su dengesi nedir Bir kişinin nefesle, terleyen ve idrara çıkarılarak çıkardığı su miktarı (sıvı), metabolizma için gerekli olan suyun (sıvı) toplam miktarını karşılayabilmelidir Düzgün çalışmak. Vücuda giren ve çıkan su dengesinin bozulması, vücuttaki bazı problemlerin bir göstergesidir. Vücuttan alınan sıvı miktarı vücuttan dağıtılan sıvının miktarına eşit değilse, vücutta kısa sürede eksiklikler oluşur.

Ya yeterince su içmiyorsak?

Yetişkin bir bireyin günlük su ihtiyacı, kiloya, cinsiyete ve diyete bağlı olarak 2-4 litre aralığındadır. Vücut, ihtiyaç duyduğu su miktarının% 1’ini kaybettiğinde, susuzluk hissi ve vücut ısısında usulsüzlükler üretir. Suyun içinde kaybedilen vücudun% 3’ü aşırı susuzluğa neden oluyor. % 5 oranında bir kayıp olduğunda baş ağrısı ve yorgunluk oluşur. Su kaybı% 7’ye ulaştığında, bayılma meydana gelir. Kayıp% 10 düzeyinde ise, bilinç kaybı kişide görülmeye başlanır. Su kaybı% 12’yi aşarsa, ölüm kişi ölümle sonuçlanır. Kısaca anlatmak gerekirse, bir kişi herhangi bir yiyecek tüketmeden 60 gün yaşayabilir, ancak su tüketmeden 4 gün kadar yaşayabilir.

Vücudumuzda aldığımız faaliyetler ve vücudumuzdaki görevlerimiz şunlardır:

* Diğer kimyasal maddeler (enzimler, koenzimler, mineraller, vb.), Vücudumuzun bileşenleri içine aldığımız gıdaları ayırmak için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

* Tükrüğün yapısını ağzımızda oluşturur.

* Tükürük yardımı ile alınan yiyeceklerin yumuşamasını ve kayganlaşmasını sağlayarak sindirim için hazırlanın.

* En kük yapılı taşlara ayrılan protein, karbonhidratlar ve yağ asitleri mineral ve vitaminlerin bağırsaklara emilmesi için uygun bir sıvı ortamı sağlar. Bağırsaklarında sulu bir ortam bulmazlarsa, bu besinler kana emilemezler. Bağırsaklardan absorbe olan gıdalar, su yardımıyla kandan dokulara ve organlara taşınır. Başka bir deyişle, yiyecek maddelerinin hücrelere taşınmasında rol alır.

* Hücreler gerekli oksijeni taşımak zorundadırlar.

* Teneffüs yoluyla akciğerlere giren hava akciğerler tarafından filtrelenir ve oksijen havadan ayrılır. Ayrılan oksijen, su yardımıyla kandaki dokulara ve organlara taşınır.

* Doku ve organ hücrelerinde oluşan atık maddeler, su yardımıyla kandan, böbreklere, akciğerlere ve deriye taşınır.

* Vücuda atık sağlar ve deşarj sistemlerine zararlı maddeleri nakletir. Bazı kimyasal maddelerin (mineraller, vitaminler vb.) Çözülmesine ve vücut hücreleri tarafından kullanılmasına yardımcı olur.

* Terleme ile vücudun ısı dengesini sağlar.

* Bazı organlar, dış etkenlere karşı korunmak için dolgu maddeleri olarak kullanılırlar.

Örneğin, beyin ve omurga çevresinde omurganın olası çarpışmaları azaltmak için kimyasal maddeler ortaya çıkabilir saldırıları önlemek. Bir başka örnek ise, fetüsün annenin rahminde bebeğin gelişimi için tamamen suda olması ve sağlıklı olması ve dış etkenlere verdiği zararı asgariye düşürmesidir. Çok fazla su almada hiçbir zararı yoktur, ancak alınan miktar çok yüksek olursa su zehirlenmesine neden olabilir. Unutmayalım, dünyadaki her madde üzerinde toksik etki gösteren bir doz vardır.

Su, vücuda çok fazla miktarda alındığında, vücudun elektrolit dengesi bozulabilir ve toksik etkilere neden olabilir. Sıvı tüketim artırılmalı ve daha fazla su tüketilmelidir: Kadınlarda gebelik ve emzirme döneminde su tüketimi artırılmalıdır. Gebelik sırasında cenin büyümesi için vücuda daha fazla suya ihtiyaç duyulur. Emzirme döneminde anne, bebeğine yeterli miktarda süt sağlayabilmek için daha fazla sıvı tüketmelidir. Bebekler ve çocuklar daha fazla sıvı tüketmelidirler. Bebekler ve çocuklardaki suyun vücut ağırlığına oranı yetişkinlerden daha yüksektir. Bu nedenle, vücudun gelişimi ve hücre yenilenmesinin sürekliliği için daha fazla sıvı tüketilmelidir.

Böbrek hastalığı olan insanlar daha fazla sıvı tüketmelidirler. Böbrekler fonksiyonlarını gereği gibi yerine getiremediğinden, vücudun üre seviyesi artabilir. Sporcuların daha fazla sıvı tüketmeleri gerekir. Çünkü kaybettikleri sıvı terleme ile telafi edilmelidir. Hava yoluyla seyahat eden insanlar sıvı tüketimini artıracaklarından yetişkin bir kişi 3-4 saatlik bir hava yolculuğu sırasında yaklaşık 1 litre su kaybediyor. Bu kayıp sıvı için telafi edilmelidir. Ağır insanlar, daha fazla sıvı tüketmelidir. Ağır işçiler vücutlarında aşırı terleme ve yüksek sıvı kaybı çekerler. Sıcak havalarda, sıcak havalarda yaşayan ve çalışanlar daha fazla sıvı tüketmelidir. Vücutta yüksek sıcaklık ile daha fazla sıvı kaybedileceğinden, vücudun kaybettiği sıvı telafi edilmelidir. Aşırı ishal ve kusma olan insanlar aşırı sıvı kaybı yaşarlar. Bu nedenle daha fazla sıvı tüketmeleri gerekir. Yaşlılar daha fazla sıvı tüketmelidir. Bireyler büyüdükçe, böbrekler işlerini yavaşlatır ve vücuda zamanla su tutma kabiliyetinde azalma meydana gelir. Bu nedenle yaşlıların daha fazla sıvı tüketmeleri gerekir. Ateşi yüksek olan insanlar daha fazla sıvı tüketmelidirler. Vücut ısınır olduğundan vücut, hücre sıcaklığı dengesini korumak için daha fazla sıvı kaybeder.

Kaybedilen suyun telafi edilmesi gerekiyor. Yüksek proteinli bir diyet planı uygulayan insanlar daha fazla sıvı tüketmelidir. Çünkü yüksek protein tüketimi nedeniyle, vücutta biriken azot bileşikleri üre haline getirilir ve idrar yoluyla vücuttan atılır. İdrar yoluyla yüksek miktarda kaybedilen sıvı telafi edilmelidir. Yüksek miktarda kahve tüketen insanlar daha fazla su tüketmelidirler. Çünkü lahana’daki kafeinin diüretik özellikleri vardır. Yüksek miktarda kahve tüketen insanlar kaybettikleri suyu telafi etmelidirler çünkü idrarla yüksek miktarda su kaybederler.

Hangi Su Arıtma Cihazını Almalıyım Su Arıtma Tavsiye

İnternette yüzlerce ürün var ve bu ürünlere bakıyorsunuz, neredeyse hepsi aynı ürün gibi görünüyor. Hangi ürünü alacağınıza karar veremezsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

1. Önce suyun basıncına dikkat edersiniz

Her şeyden önce, ikamet ettiğiniz alandaki su basıncı çok önemlidir, çünkü seçim ürün su basıncına göre kararlaştırılmıştır. Su basıncınız düşükse, pompalı (motorlu) modelleri seçmelisiniz. Çeşmenizi açın ve suyun akışını görün. Su tazzik akarsa, su basıncınız iyidir. Binanızda hidrofil kullanıyoruz ve su basıncınız yine iyi. Yalnızca üst katlarda oturup pompalanan modeli tercih etmeniz gerekir.

Kısacası, köylerde ve kıyısal köylerde yaşıyorsanız, pompalı organik su arıtma cihazlarını kesinlikle tercih etmelisiniz. Şehir merkezlerinde su basıncı genellikle iyidir.

2. Bakımına ihtiyaç duyduğunuz tedavi cihazının en az 7 ti ve 8-9 kademesine, yani su arıtma cihazındaki mineral yapıyı bozacak saf su üreten makinelerden kaçınmasına dikkat edin. 5-filtre ters ozmoz su arıtma cihazları, saf suya yakın bir değere sahip suyu saflaştırır. PH seviyesi 7 ng’nin altında bir su üretir ve bu suyu içmek risklidir. Madensuyu içmek gelecekte insan sağlığı için tehlikeli. Özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda mineral içermeyen su içmek, çocuk gelişimi için tehlikelidir. Reçetenizde mineral ve alkali filtreler bulundurduğunuzdan emin olun. Mineral, Alkali, Tatlandırıcı vb. Filtreler ABD’de yapılmalıdır Çin Tayvan filtreleri pH değerini arttırmadığı için minerali suya katmazlar.

3. Hizmet, orada olduğunuz süre boyunca ve kurulum sırasında hizmet verebilmeniz için bir sorun yaşıyorsanız önemlidir. Yarın tekrar su arıtma hizmetinden yararlanabilmeniz için bir servis ağına sahip olmanız gerekir.

4. Çin-Tayvan ürünlerinin kullanımından kaçının. Türkiye’de su arıtma cihazlarının çoğunluğu Tayvan’da üretilmektedir. Kullanılan zar filtresinin Dow Filmtec olduğundan emin olun. Dow filmtec ABD yapımı bir filtredir ve utanmaz değildir. Filmtec membran sınıfının Türkiye’de en iyi markası ve tüm kalite belgeleri mevcuttur. Bazıları ürünlerinin Amerikan ürünü olduğunu söylüyor ve usa’dan teknoloji yazarlarına bunlar ABD değil, usa teknolojileri kullanılıyor.

5. Ürünün fiyatı makul değerlerde 2000 TL olmalı ve 700-1000 TL’nin üzerinde satılan su arıtma cihazı arasında fark yok. Pahalı satış için kalite ve pazarlama taktikleri koymaktır. Aynı zamanda, reklam metoduyla satılan su arıtma cihazları genellikle pahalıdır çünkü araç son 5 kullanıcıdan daha pahalıdır, son kullanıcılar ve araç insanlara her biri ayrı bir kâr koyarsa ürün fiyatını yükseltir.

6. Aynı filtre yapısına ve sayısına sahip başka bir marka su arıtma cihazı diğer marka su arıtımını aşarsa, bu dürüst bir satıcı değildir. Dürüst satıcılardan satın alım sonrası hizmet önemlidir. Yarın satay gibi durumlara gelip bugünkü umutsuzluğa bakarak bir daha su arıtıcı arayışına girmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir