Genel, Su Arıtma Cihazları

Ters Osmoz Su Arıtma Cihazları Suyu Nasıl Arıtır

Ters Osmoz Su Arıtma Cihazları Suyu Nasıl Arıtır

Ters Osmoz dünya da ki en son teknoloji kullanılarak üretilen bir su arıtma cihazıdır. Aynı zamanda dünyanın en popüler su arıtma yöntemlerinden biridir. Ters osmozun çalışma prensibini anlamak gayet basittir. Ters osmoz su içerisinde ki pislikleri seçici bir şekilde suyun içinden sadece temiz bölümünü ayrıştırarak geriye kalan pislikleri atığa yönlendirir. Günlük hayatımızda bir çok ters osmoz örneğine rastlamak mümkündür. En önemli örneklerden biri, insan vücudunda bulunan mükemmel çalışan bir organ, evet bu organ böbreklerimiz. Normalde vücudumuzda bulunan kan ve suda zararlı mikroorganizmalar bulunur. Böbreğin görevi kanı temizlemektir. Diğer bir örnek ise bitki kökleridir. Bir bitkiye su verdiğiniz takdirde o bitki köklerinden osmoz yöntemi ile suyu içine çekerek büyüme sağlar. Osmoz prensibi herhangi bir enerji harcamadan suyu bir sünger gibi yer çekiminin ters yönünde içine çekmektedir. Ters osmoz ilk olarak yaklaşık 200 yıl önce ünlü fransız fizikçi Jean-Antoine Houdon tarafından labaratuarda keşfedildi. Ancak 1950 yıllarına kadar ters osmozun araştırılmasına herhangi bir şekilde yatırım yapılmadı.

1950 yıllarında Amerikanın önde gelen teknik üniversitelerinden biri University of California, Los Angeles devlet destekli bir proje kazandı. Bu projenin özünde deniz suyunu mekanik bir yöntem ile tatlı suya çevirmekti. Uzmanlar bu proje üzerinde tam on yıl boyunca uğraşarak ters osmoz filtrelerini üretmeyi başardırlar. Ve sonuç olarak denizdeki tuzlu suyu tatlı suya çevirdiler. Ancak bu filtrelerin maliyeti o kadar yüksek ürettiği su miktarı çok olunca projeye herhangi bir şekilde ticari bir teknoloji olarak görülmedi. Daha sonra 1970 lerde amerika ve rusya uzaya ilk insan gönderme yarışı içerisindeydi. Bir uzay istasyonunda astronotların su içmesi gerektiği için ve uzay istasyonuna gönderilecek suyun kapladığı yer açısından maliyetinin çok yüksek olacağı hesaplandı. Sonuç olarak bulunan ters osmoz yöntemini uzay istasyonunda kullanmaya kadar verdiler.

Ters osmoz suyu okadar temizler ki suyu içen astronotun çıkardığı atık bir mekanizma sistemi ile ters osmozdan geçerek temiz su atıklardan ayrılarak içme suyu halini alır ve bu sirkülasyon döngüsü içerisinde su sürekli olarak devir daim yapar. 1980 li yıllarda ilk defa ters osmoz fabrikaları kurulmaya başlandı. İlk fabrikalar denize yakın zengin ortadoğu ülkelerinde faaliyete geçti. Deniz kenarlarına kurulan fabrikalar tuzlu deniz suyunu arıtarak temiz suya çevirerek şehir şebekelerine gönderdiler. Diğer ülkelerde mesela Amerika’nın California gibi çöl şehirlerinde atık sular temiz içme suyuna çevirmek için kullanıldı. Aynı şekilde uzay istasyonlarında olduğu gibi orda bulunan şehir suyu atık tesislerinde atıklar arıtılarak yeniden temiz su elde edilerek şehir şebekelerine yönlendiriliyordu. 1990 larda ilk defa ters osmoz filtreleri küçük boyutlarda üretilmeye başlandı. Üretilen küçük boyuttaki filtrasyon sistemleri artık evlerin tezgah altlarına sığabilecek bir boyuta getirildi. Ancak ilk üretim tarihlerinde cihazların maliyetleri çok yüksekti. Nadir olarak Amerika ve avrupanın bazı ülkelerinde çok yüksek fiyatlara satılıyordu. Ancak son 5 yıl içerisinde ters osmoz çok başarılı bir performans gösterdi, dünya toplumu tarafından ilgi gördü. Üretimler arttı ve böylece fiyatlar da düştü. Ters osmoz’u düşük bütçeye sahip herkes satın alabilir.

Ters osmoz filtresi çarşafı yüzeyinde yaklaşık 5 angstrom büyüklüğünde gözenekler bulunmaktadır. 5 angstrom büyüklüğünde olan bir gözenekten neredeyse sudan başka hiç bir maddenin geçmesi mümkün değildir. Standart ucuz bir tortu filtresini örnek olarak ele alacak olursak, dışarıdan gelen arıtılmamış kirli su da ki tortular filtrenin dışarısında kalır ve filtrenin içerisine temiz su girer. Peki aynı şekilde ters osmoz filtresinin çalışma şeklini gözden geçirelim. Ters osmoz sadece doğrudan dışarıdan gelen suyu arıtıp temiz suyu ayıklama işlemini yapıyor olsaydı 1 litrelik bir su bile filtrenin tıkanmasına sebep olacaktır. Çünkü su içerisinde birçok kireç, tortu ve başka maddeler bulur. Fakat ters osmoz sisteminin atık su hattı bulunmaktadır. Ters osmoz mebranlarının gözenekleri çok küçük olduğundan atık su sistemi kullanmaktadır. Bu sistem kısaca örnek ile belirtelim. Alt ve üst olarak iki mebran çarşafı arasından geçen şehir şebeke (musluktan) gelen su her iki mebran arasından geçerken arıtılan temiz içilecek olan su mebranların diğer tarafına geçer. Küçük filtreden geçemeyen zararlı organizmalar, kireçler, tortular iki mebranın arasından geçerek atık hat ile dışarı atılır. Ters osmoz mebranları pahalı bir üründür ve tek başına su arıtma görevini yapamaz. Bunun için ilk önce gelen kirli su birkaç filtreden geçerek tortular ve büyük pislikleri kendilerinde tutar. İlk filtre tortuları hapseder, ikinci filtre karbon filtredir bu filtre suyu klordan ayırır, üçüncü filtre de su tekrar arıtılır ve temizlenmiş suyu son olarak ters osmoz filtresine gönderir. Ters osmoz en küçük zararlı partikülleri ayıklar atık borudan dışarı atar ve arıttığı temiz içme suyu son filtre olan tatlandırıcıdan geçtikten sonra tatlı, sağlık ve lezzetli bir içme suyuna dönüşür. Arıtılan bu suyu hem afiyetle içebilirsiniz hemde günlük yemek ve çay ihtiyaçlarınız için güvenle kullanabilirsiniz.

 

Yorumlar

Murat Arat
mahallemizde ki suyu il özel idaresinin su laboratuarından geçirdik ve sonuçlar temiz çıktı. ama bu cihazla test yapıldı. su da ağır metaller göründü. Buna ne diyeceksiniz.
Hakan gürel
bence söyledikleri çok doğru. Çeşme suyunu çok az bir arıtma ile rahatlıkla kullanabiliriz. Ters ozmoz ise astronotların çişlerini yada akdenizin suyunu içme suyuna çeviren en uç yöntemdir. İçme suyunu sadece aktif karbondna geçirin o bile fazlası ile temiz kokusuz su temizliği sağlar. Bu damacana yada su arıtma sürahisi gibi 50 tl ye satılan şeylerde son derece kafidir. Deneyin olmadı o ters ozmozu alırsınız yine. Adam üç kağıt yapmıyor size doğru olan şeyi satıyor. Tabiki tüccar aama sattığı şey doğru olan ürün bana inanın. İçme sularının arıtmaya ihtiyaç duymasının tek sebebi o buruk tadıdır sadece. Onu gidermekte o kadar basit işki akvarvumcudan 10 tl ye bir kutu aktif karbon alın pet şişeyi ikiye kesip huni yapın ucuna bez bağlayın aktif karbonu huniye döküp çeşme suyunu aktif karbondan geçirin 10 tl ye yaptığınız su filitresini için sonuca inanamazsınız. O kadar çok temizlenirki su buruk tat bu sefer yavan tada dönüşür. Aktif karbon kapkara bir tozdur ama bir su bardağı yeseniz bile bir şey olmaz. Zehirlenince doktorlar burnundan hortum sokup şiringa ile bir kavanoz yediriyorlar öyle bir madde yani
ejder samanci
bu tamamen palavra dunyada suanda tersozmoz cihaz kullanilarak icme suyu ureten bir suru firma var. damacana su satan firmalarin yuzde doksani tersozmoz cihaz kullanarak sulari paketliyor. nasa uzaya gonderdigi asronotlar kendi idrarindan icme suyu elde edebilsin diye bu cihaz gelistirildi.
Livetubeful
bende tds cihazı var. arıtma su 10-15 arası çıkıyor. Erikli ve benzeri marketlerde satılan sular 40-60 arası çıkıyor. İstanbul şebeke suyu ise en düşük 190 çıkıyor. Belki videodaki arkadaş bunlara inanmayın diyor ama şebeke boruları oldukça eski ve bir çogu halen demir boru olarak kullanılıyor. buradan gelen su içilmez. kaynatmanızda işe yaramaz. ayrıca içme suyu elbet mineralli olmalı ancak insan vucudunu karşılayacak mineral oranı içme suyunda çok çok az. yani günde sizin 2-3 damacana yaklaşık 50-60 litre su içmeniz gerekiyor bu ihtiyacı karşılamak için. Ancak buna gerek yok. Günde en az 1, en fazla 2 (emin değilim belki 3’te olabilir) Sade Soda içerseniz vucudunuzun tüm mineralini karşılamış olursunuz.

semih gürüz
DÜNYANIN EN İYİ KALİTELİ SU ARITMA  CİHAZI E SPRİNG DİR.   NOKTA!!!!
Bahri İkiz
Beyefendi de eleştirileri doğru olmakla birlikte arıtma cihazı satıcıları gibi tek bir parametre üzerinden tanıtım yapmaktadır ,bence yeterli değildir . mikrobiyolojik ve kimyasal analiz değerlerini paylaşırlarsa daha doğrusunu yapmış olurlar.Bu değerler 29 parametreyle (toplam sertlik,ph,sodyum,klorür,magnezyum,amonyum,nitrat,alüminyum,demir,toplam bakır,alkalinite,oksijen miktarı vs.gibi)ölçülür.Kendi cihazlarının insan sağlığına en faydalı suyu verdiğinden eminseler bu analiz değerlerini paylaşmalarından mutlu oluruz.

Melik Hakkan
peki elektroliz cihazını damacana suyu ve alkali değeri yüksek olan suyun içerisine soktugumuz zaman neden biri mavi biri turuncu oluyor??hadi bunu açıkla?? kendi reklamını yapma mk.

Nevzat ÖNGEL

bu videoya kimse inanmamış bu güzel. adama sorarlar : 1 :  şebeke suyu temizse sen neden toders su arıtma satıyorsun ? – 2 :  erikli v.b sular aynı teste tabi tuttuğunuzda neden arıtma ile aynı sonucu verir ? – 3 : saf su ise en iyi deneme aküye koymak dır. aküyü çalıştırırsa saf su demek dir. yapsana o testi… 4 :  “kendi sularını iletken hale getirelim” derken içine tuz koyuyorsun, soru şu : o kadar suyun içinde o kadar tuz olmalı mı ? (elektrolizin gösterdiği “” bu suyun içinde olmaması gereken oranda karışımlar var”” yani her ne varsa olması gereken oranda değil. ben olsam utancımdan bu videoyu kaldırırım yav… yada yazılanlara cevap veririm….. paylaşan paylaşmış kaçmış
Tunc Isin
+Nevzat ÖNGEL Ayrıca kendi sitelerinde sattıkları ürünler içinde 5 aşamalı ters osmoz sistemli ürün de var, bu bir… İkincisi kesinlikle arıtılmış suyun depolanarak ve günışığı görecek şekilde tutulmaması arıtılıp hemen tüketilmesi tavsiye edilirken kendi sattıkları ürünlerde şeffaf tanklar içinde ve günışığında bekletilmekte… Yani nasıl bir mantıkla bu kadar hatalı iş yapılabilir ki…

Hayrettin TURK
Dünya sağlık örgütüne göre 0-50 TDS içim suyu, 50-300 TDS değeri kullanım suyu olarak kullanılabilir. Benim şehrimde çeşme suyunun tds değeri  320 civarında. Bulaşık bile yıkanmaz aslında ama bu arkadaşa göre mübarek bi su…

mustafa
Bedava yalan reklam yapmaya gerek yok. o firmaları kötülüyosunuz sizleri korkutarak kandırıyorlar diye ama olayın iç yüzü şuan bunu siz diğer firmaları karalayıp şirin gözükmeye çalışarak yapıyorsunuz. madem sizin söylediğiniz gibiyse bugun dünyanın en iyi suyu olarak kabul edilen bazı cam şişe suların TDS ve ELEKTROLİZİNİ yapınca neden arıtma suyu değerinde çıkıyor ? o halde tüm dünyada ülkeye bağlı olan sağlık bakalnlıkları ve otorite kuruluşlar milleti kandırıyor bu işi bilmiyor birtek siz ve sizin firmanız biliyor ve insanları kandımıyor.. arkadaş yapma allah aşkına. adama :)))))))))))))) ler.

ferhat acar
Arkadaşlar sistem oldukça basit adam diyor ki evde çeşmeden akan su mineralli , arıtma sistemi satan insanlarda yanlarında getirdikleri bu saf su ile insanları kandırıyor demek istiyor sırf satmak için yani. Osmosdan arıtılan su zaten mineralli su ama arıtma sistemi satan bazı kuruluşlar yanlarında böyle bir şişede su getiriyor deney amaçlı bunu en net böyle anlayabilirsiniz . (Görsel hile sağlamak amaçlı yoksa ürünler işlevini yapıyor , ürünü size aldırmak amaçlı )

Süren Adam
Yuh artık Bu video yu Paylaşan kişi Doğru Söylüyorsa Buyrun ODTÜ YE hangisi doğru
Murat Arat
Adam belliki kendi ürünün satacak ama bunun için odtüye gerek yok. Ben söyleyeyim. mahallemizdeki suyu il özel idaresi laboratuarında testini yaptık sonuçlar mükkemmel çıktı. .ama bu ne idüğü belirsiz cihazı deneyenler. ağır metaller olduğunu ve çok pis olduğunu söylüyor. adamlar kücük bir cihazla il özel idaresi tarafından elli aşamada test edilmiş suya kafa tutuyorlar iyi mi .
darklion 1299

Dostum eksik anlatmissin o suyun kahverengi olmasi cubuktan yada mineralden degil sebeke suyunun klorlu olmasindan kaynaklaniyor kafa katistirmaya gerek yok
Volkan Karsli
1lt sudan günlük mineral ihtiyacının ne kadarı karşışanır? Forumlarda söylenen yaklaşık %1
Fahrettin Oguz
Sayın arkadaşım ; güzel gösteri yaptın. Ankara şebeke suyu bugün itibariyle 720 microcimens tir yaklaşık olarak 360 tds civarında dır. Bu su içilir mi ? ozmoz suları tamamen iletkenliği almadığı gibi, özellikle suda bulunan kursun aliminyum arsenik gibi ağır metalleri %98 oranında arıtıyor. bol mineralli su bol iletkenliği olan su içerisinde iletkenlik veren ağır metallerin fazla olduğunu gösterir.

Hami Erdogan
mineral var mineralcik var. videoya aldanmayın.mineral filtre olan cihazlardan tercih edin..
Erdem Altınyurt
Organik mineral dedi lan 🙂

MrKaptanx
Bu herifin dünya sağlık örgütünün yaptığı su temizlik değerlendirmesinden haberi yok galiba ki kalkmış 200 kusurlu bir değeri bol mineralli diye açıklıyor,o zaman bu herif bu konuda uzman ama dünya sağlık örgütü geri zekalı ve yalancı,kandırmaca usulü mal satıyorlar derken sanırım bu video ile kendisi bu durumu yaşatmaya çalışıyor.

MilliGenc
bu video malesef tamamen bir aldatmacadir… su firmalarin anti-propagandalaridir… kendimde su aritma sistemi kullaniyorum ve cok tavsiye ederim. ama her hangi bir firma kullanmayin sakin, bazi ucuz üretilmis veya import edilmis mallardan uzak durun, cünkü bunlarda da kansere yol acan maddeler vardir! bazi haberlerde görülmektedir ne yazikki… aldiginiz firmanin sertifika ve labor testlerini iyi inceledikten sonra kararinizi verin. fiyatina bakmayin, sagligimiz asla parayla karsilanamaz! VSLM
su arıtma
agzı olan konuşuyor işte..şebeke sularındaki mineraller zaten ölü mineral.kulorlu su yani.ozmozun amacı zaten vatandaşı bir saglıklı su içirmek.iki bütçesini hazır su masrafından kurtarıp kara geçirmek…
Water Su Arıtma Sistemleri
Deniz suyu tds değeri çok yüksek olduğu için en mineralli su olmalı! ve en sağlıklı su olduğu için halka tükettirilmeli 🙂

oğuzhan mutaf
Bu arkadaşım su firmasından iyi para almış:).Tabiki kötüleyecek.Ters ozmos sistemlerinin iyi olanları mineral denge filitreleriyle suyun mineralini dengeliyor.Bu gördüğünüz testi ihlas firması yapıyor mantıklı bir test değil zaten.Sudaki bütün maddeleri açığa çıkarır elektroliz dediğimizde google da ne çıkıyor herkes bakabilir. Bu testte bulanık çıkan suyun çok temiz olduğunu da kabul edemeyiz.İide madde çok olan suda her şey olabilir.
kzengin
1-SAF SU SAĞLIĞA ZARALI DEĞİLDİR. 2-TERS OSMOS SAF SU ÜRETMEZ. 3-BOL MİNERALLİ DOĞAL SUYUN TDS SONUCU HİÇBİR ZAMAN 203 ÇIKMAZ. 203 ÇIKIYORSA İÇERİSİNDE AĞIR METALLER VARDIR YADA TUZLU SUDUR. BOL MİNERALLİ KAYNAK SUYUN TDS DEĞERİ 20 İLA 60 ARASINDADIR. 4-TERS OSMOZ SUYUN TDS DEĞERİ VİDEODA GÖSTERİLDİĞİ GİBİ ZATEN 20 CİVARINDA ÇIKMAKTADIR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir